Butelki i opakowania plastikowe – z czego się je wytwarza?

Wbrew pozorom plastik plastikowi nierówny – istnieje wiele jego rodzajów, a z każdego wytwarzane są zupełnie inne produkty. Określenie plastik to tylko potoczna nazwa na tworzywa sztuczne, zbudowane z syntetycznych polimerów, które nie występują naturalnie w środowisku i są wytwarzane przez człowieka.

Czasami możemy nie wiedzieć z jakiego plastiku zostały wytworzony nasze butelki plastikowe czy opakowania. Możemy to jednak łatwo sprawdzić – wystarczy spojrzeć na oznaczenia, jakie musiał umieścić na nich producent. Powinna to być informacja w postaci trzech strzałek, które układają się na kształt trójkąta. W środku tego znaku będzie umieszczona cyfra, od jeden do siedmiu. Zależnie od numeru, mamy do czynienia z innym rodzajem plastiku.

1. Politereftalan etylenu

Najpopularniejszy plastiku, nazywany najczęściej oznaczeniem PET. Masowo używany ze względu na swoje cechy – politereftalan etylenu jest bardzo lekki, a butelki plastikowe, które są z niego wykonywane nie niszczą się tak jak szklane. Przekłada się to na koszty transportu, wyraźnie niższe niż w przypadku szkła. PET, poza butelkami, wykorzystuje się także do produkcji pojemników, jednorazowej zastawy oraz innych opakowań.

2. Gęsty polietylen

W skrócie oznaczany jako HD-PE. Bardzo ekonomiczny w produkcji, najczęściej używany do wytwarzania toreb, pojemników, wszelkich folii, ale także butelek na wodę. Materiał przezroczysty, odporny na substancje chemiczne, jednocześnie podatny na część rozpuszczalników. Często obecny w zmywaczach do paznokci. W wędkarstwie stosowany do produkcji żyłek i lin.

3. Polichlorek winylu

Przezroczysty materiał, będący dobrą barierą dla wielu gazów. Bardzo odporny na substancje chemiczne, przez co chętnie stosowany w medycynie – produkuje się z niego dreny, sondy, cewniki i strzykawki. Czasami stosowany także przy wyrobie wykładzin, izolacji w przewodach, a także do pokrywania powierzchni sportowych.

4. Polietylen o niskiej gęstości

Mniej odporny kuzyn polietylenu oznaczonego dwójką, charakteryzujący się mniejszą sztywnością i większą przezroczystością. Ze względu na ostatnią cechę, chętnie wykorzystywany w produkcji worków do pakowania artykułów spożywczych.

5. Polipropylen

Rodzaj plastiku szczególnie odporny na wysokie temperatury i odporny na działanie czynników chemicznych. Stosowany do produkcji przedmiotów o bardzo złożonym kształcie (pod warunkiem, że nie będą one poddawane zbyt dużym obciążeniom). Powszechnie wytwarza się z niego opakowania leków, zderzaki samochodowe, rozmaite zabawki i niektóre meble oraz ich elementy.

6. Polistyren

Czysty polistyren charakteryzuje się bezbarwnością, jest twardy, ale jednocześnie kruchy, cechuje go ograniczona elastyczność. Produkuje się z niego sztuczną biżuterię, elementy zabawek, a przede wszystkim – styropian. Co ciekawe, został wynaleziony przed wybuchem II wojny światowej przez polskiego chemika – Kazimierza Smoleńskiego.

7. Inne

Pod tym numerem kryją się inne tworzywa, takie jak szkło akrylowe, poliwęglany, nylon czy tworzywo ABS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *